1 porcja
kcal:230 B:7g T:9g W:32
Składniki dla 8 porcji
Zaczyn drożdżowy
- 15g drożdży
- 125g ciepłego mleka 2%
- 80g erytrolu
- 5g cukru
- 15g mąki orkiszowej typ 1850
Ciasto drożdżowe
- 250g mąki orkiszowej typ 1850
- 1 jajko
- 40g masła
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
Owoce i kruszonka
- 8 śliwek ok.440g
- 8 łyżeczek serka naturalnego (np. typu Bieluch) 120g
- 20g erytrolu
- 20g zimnego masła
- 20g mąki orkiszowej
- 1 łyżeczka cynamonu
Info od Pauliny 🙂
- robiąc ciasto w Tm, składniki na zaczyn wykorzystaj w punkcie 1- wykonanie ciasta
- mąka orkiszowa obniża indeks glikemiczny, jeśli Ci na nim nie zależy (nie masz io, cukrzycy), możesz zamienić na mąkę orkiszową jasną
- jeśli nie lubisz serka w drożdżówkach, śmiało pomiń
Wykonanie tradycyjne
Zaczyn:
- Rozkruszyć drożdże, zasypać erytrolem i cukrem. Zalać letnim mlekiem-nie gorącym! Wymieszać do rozpuszczenia się drożdży.
- Dodać mąkę, dokładnie wymieszać,
- Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 20 – 30 minut.
Kruszonka
- Do miseczki wsypać 20g mąki, 20g erytrolu, 20g zimnego masła, rozdrobnić za pomocą widelca.
„Odstawić do lodówki.
Ciasto
- Do miski dodać mąkę, zaczyn, cukier waniliowy, żółtko, szczyptę soli, wyrobić, pod koniec dodać roztopione masło. Wyrobić ciasto ręcznie lub w maszynie do wyrabiania ciasta, tak by było miękkie i elastyczne. Ciasto przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2-3godz.
- Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
- Rozgrzać piekarnik do temp. 190°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
Drożdżówki
- Śliwki przekroić na pół, wydrążyć pestki.
- Z wyrośniętego ciasta formować drożdżówki. Na środku każdej kuli ciasta zrobić wgłębienie za pomocą spodu szklanki, mocno ją dociskając, ułożyć w nim 1 łyżeczkę serka, śliwki. Posypać cynamonem. Brzegi drożdżówek posmarować białkiem, wierzch posypać kruszonką.
- Piec ok. 15-17 min (190°C).
Wykonanie w Thermomixie
Kruszonka
- Do naczynia miksującego wsypać 20g mąki, erytrolu, zimnego masła, rozdrobnić 10-15 s/obr. 6. Kruszonkę przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki.
Ciasto
- Do naczynia miksującego dodać produkty na zaczyn (bez mąki): mleko, cukier, erytrol i drożdże, podgrzewać 3 min/37°C/obr. 1. W tym czasie rozbić jajka, oddzielić żółtka od białek, odstawić.
- Do naczynia miksującego dodać mąkę, cukier waniliowy, żółtko, masło, szczyptę soli, wyrobić ciasto- kłos (wyrabianie ciasta)/2-3 min. Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2-3godz.
- Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
- Rozgrzać piekarnik do temp. 190°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
Drożdżówki
- Śliwki przekroić na pół, wydrążyć pestki.
- Z wyrośniętego ciasta formować drożdżówki. Na środku każdej kuli ciasta zrobić wgłębienie za pomocą spodu szklanki, mocno ją dociskając, ułożyć w nim serek, śliwki. Posypać cynamonem. Brzegi drożdżówek posmarować białkiem, wierzch posypać kruszonką.
- Piec ok. 15-17 min (190°C).


