Drożdżówki ze śliwkami i kruszonką. Wykonanie tradycyjne i w Thermomixie

Bezpszenicyniskiindeksglikemiczny

1 porcja

kcal:230 B:7g T:9g W:32

Składniki dla 8 porcji

 Zaczyn drożdżowy

  • 15g drożdży
  • 125g ciepłego mleka 2%
  • 80g erytrolu
  • 5g cukru
  • 15g mąki orkiszowej typ 1850

 Ciasto drożdżowe

  • 250g mąki orkiszowej typ 1850
  • 1 jajko
  • 40g masła
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego

 Owoce i kruszonka 

  • 8 śliwek ok.440g
  • 8 łyżeczek serka naturalnego (np. typu Bieluch) 120g
  • 20g erytrolu
  • 20g zimnego masła
  • 20g mąki orkiszowej
  • 1 łyżeczka cynamonu

Info od Pauliny 🙂

  • robiąc ciasto w Tm, składniki na zaczyn wykorzystaj w punkcie 1- wykonanie ciasta
  • mąka orkiszowa obniża indeks glikemiczny, jeśli Ci na nim nie zależy (nie masz io, cukrzycy), możesz zamienić na mąkę orkiszową jasną
  • jeśli nie lubisz serka w drożdżówkach, śmiało pomiń

Wykonanie tradycyjne

Zaczyn:

  • Rozkruszyć drożdże, zasypać erytrolem i cukrem. Zalać letnim mlekiem-nie gorącym! Wymieszać do rozpuszczenia się drożdży.
  • Dodać mąkę, dokładnie wymieszać,
  • Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 20 – 30 minut.

Kruszonka

  • Do miseczki wsypać 20g mąki, 20g erytrolu, 20g zimnego masła, rozdrobnić za pomocą widelca.
    „Odstawić do lodówki.

Ciasto

  • Do miski dodać mąkę, zaczyn, cukier waniliowy, żółtko, szczyptę soli, wyrobić, pod koniec dodać roztopione masło. Wyrobić ciasto ręcznie lub w maszynie do wyrabiania ciasta, tak by było miękkie i elastyczne. Ciasto przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2-3godz.
  • Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
  • Rozgrzać piekarnik do temp. 190°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.

Drożdżówki

  • Śliwki przekroić na pół, wydrążyć pestki.
  • Z wyrośniętego ciasta formować drożdżówki. Na środku każdej kuli ciasta zrobić wgłębienie za pomocą spodu szklanki, mocno ją dociskając, ułożyć w nim 1 łyżeczkę serka, śliwki. Posypać cynamonem. Brzegi drożdżówek posmarować białkiem, wierzch posypać kruszonką.
  • Piec ok. 15-17 min (190°C).

Wykonanie w Thermomixie

Kruszonka

  • Do naczynia miksującego wsypać 20g mąki, erytrolu, zimnego masła, rozdrobnić 10-15 s/obr. 6. Kruszonkę przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki.

Ciasto

  • Do naczynia miksującego dodać produkty na zaczyn (bez mąki): mleko, cukier, erytrol i drożdże, podgrzewać 3 min/37°C/obr. 1. W tym czasie rozbić jajka, oddzielić żółtka od białek, odstawić.
  • Do naczynia miksującego dodać mąkę, cukier waniliowy, żółtko, masło, szczyptę soli, wyrobić ciasto- kłos (wyrabianie ciasta)/2-3 min. Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 2-3godz.
  • Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części (po ok. 60 g każda), uformować kule, umieścić na oprószonym mąką blacie i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
  • Rozgrzać piekarnik do temp. 190°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.

Drożdżówki

  • Śliwki przekroić na pół, wydrążyć pestki.
  • Z wyrośniętego ciasta formować drożdżówki. Na środku każdej kuli ciasta zrobić wgłębienie za pomocą spodu szklanki, mocno ją dociskając, ułożyć w nim serek, śliwki. Posypać cynamonem. Brzegi drożdżówek posmarować białkiem, wierzch posypać kruszonką.
  • Piec ok. 15-17 min (190°C). 

Najnowsze przepisy